Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

"Es begann am Ufer der Weichsel"

Archiwum

W związku ze zbliżającym się otwarciem biblioteki w nowo wybudowanym budynku szkolnym, chcielibyśmy zwrócić uwagę na książkę pod tytułem „Es begann am Ufer der Weichsel. Geschichte einer Jugend“, München 2003, którą podarowała uczniom szkoły im. Willy'ego Brandta w Warszawie autorka, Pani Wiesława Wieland.
Oczami dorastającej Ewy - poprzez którą mówi autorka - czytelnicy tej autobiograficzno-historycznej powieści poznają bardzo trudne i szybko zmieniające się warunki życia mniejszości niemieckiej, której przeszło żyć w latach tuż przed i w czasie II wojny światowej w Warszawie.
Ci żyjący od wielu generacji w Warszawie ludzie, mimo swego polskiego obywatelstwa oraz polskiego języka ojczystego, czują się społecznie odizolowani za sprawą niekatolickiego wyznania. Ich sytuacja poprawia się nieznacznie pod okupacją niemiecką, lecz tylko pozornie - w rzeczywistości są między młotem a kowadłem. I tak też młoda Ewa, zaliczana do "folksdojczów", nie może uczęszczać ani do tajnego polskiego gimnazjum, ani jako "Niemka drugiej kategorii" do niemieckich szkół będących pod wpływem ideologii nazistowskiej.
Ewa jest świadkiem atmosfery panującej w mieście, okrutnych wydarzeń masowej zagłady Polaków, walk w getcie oraz losu, jaki spotkał mniejszość niemiecką podczas wkroczenia wojsk sowieckich. Autorka posługując się piękną niemczyzną, w sposób dobitny, ale jednocześnie dyskretny, starając się być obiektywną wobec wszystkich przedstawionych grup społecznych, opisuje powyższe wydarzenia, w które wplata historię miłosną Ewy i polskiego chłopaka Jerzego, który uratuje jej życie...

Powrót do listy
Nadchodzące wydarzenia