Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Kamienie na szaniec. Śladami bohaterów

W czwartek 7.10 uczniowie klas 8a i 8c uczestniczyli w całodniowej wycieczce – Śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Odwiedziliśmy wiele miejsc opisywanych przez autora książki.

Spacer rozpoczęliśmy od Liceum im. Stefana Batorego, gdzie uczyli się Zośka, Rudy i Alek, następnie udaliśmy się na al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Mogliśmy też uczestniczyć w przejmującej rekonstrukcji zdarzeń ukazujących przewóz więźniów i ich przesłuchanie. Spacerując przez Krakowskie Przedmieście zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, wspominając brawurową akcję sabotażową Alka, a potem udaliśmy się na pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie ruszyliśmy na miejsce, w którym rozegrana została akcja odbicia Rudego z rąk Niemców, czyli Akcja pod Arsenałem. Przedostatnim punktem wycieczki był przejazd do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Na koniec zwiedziliśmy cmentarz Powązki Wojskowe. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy. Nasza młodzież oddała im hołd, zapalając znicze na grobach młodych bohaterów, którzy walczyli z okupantem.

Mimo trudnej tematyki wycieczkę można uznać za cenną i pouczającą. Wierzymy, że dzięki spacerowi śladami Alka, Zośki i Rudego uczniowie klas ósmych, nie tylko pogłębili wiedzę na temat treści lektury, ale także skłonili siebie do refleksji o bohaterskich postawach i wartościach, którym hołdowali postacie z omawianej powieści.

Joanna Pietrzak