Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

StolenMemory - Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży

W dniach 19-24 marca 40 uczniów z Niemiec i Polski - w tym 12 uczniów WBS - wzięło udział w projekcie, który odbył się ww pałacu Trebnitz w Brandenburgii. Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Młodzieży.

W ciągu 6 dni pracy nad projektem młodzież polska, niemiecka, ukraińska i francuska intensywnie poszukiwała dokumentów udostępnionych online przez Arolsen Archives, aby poznać biografie osób przetrzymywanych w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Celem warsztatów było, aby znalezione informacje  posłużyły do wyszukiwania członków rodziny wybranych osób za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Pragnieniem wszystkich było znalezienie członków rodziny, którym można by przekazać rzeczy osobiste osoby uwięzionej w obozie koncentracyjnym i udzielić informacji na temat życia tej osoby. W czasie oczekiwania na odpowiedzi na swoje posty, uczniowie poznawali dokumenty z obozów i jak pogardliwy był opis więźniów i język służył pseudo-legalizacji prześladowań.

Wzięli również udział w projekcie Arolsen Archives “Every name counts”: w ciągu kilku minut każdy może przyczynić się do tego, aby nazwiska osób, których nazwiska znajdują się w dokumentach, które znajdują się w największym na świecie archiwum poświęconym ofiarom i ocalałym z narodowego socjalizmu, ale nie zostały jeszcze zarejestrowane w bazie danych, mogły być wyszukiwane przez członków rodziny i badaczy oraz powiązane z nimi dokumenty i rzeczy osobiste.

W ten sposób uczniowie wnieśli istotny wkład w pracę Arolsen Archives i w poszukiwanie informacji na temat miejsca pobytu swoich bliskich przez wielu ludzi na całym świecie.

W programie nie mogło zabraknąć wycieczki do Berlina. Zanim jednak uczniowie mogli zwiedzać stolicę ze swoimi nauczycielami lub na własną rękę, tematem przewodnim programu dnia w Berlinie była kultura pamięci. Wspólnie zwiedziliśmy „topografię terroru” i oprowadziliśmy się po wystawie, porównując różne estetyki Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, Pomnika Prześladowanych Homoseksualistów oraz Pomnika Sinti i Romów Europy zamordowanych w centrum stolicy.

Po sześciu dniach intensywnej wymiany międzykulturowej i merytorycznej dyskusji wróciliśmy do domu bogaci o nowe doświadczenia i przemyślenia.


Do dalszej indywidualnej pracy motywuje nas informacja, że w ciągu tygodnia projektowego, według aktualnego stanu, odnaleziono dwie rodziny i zespół projektowy pracujący w Gdańsku mógł przekazać rzecz osobistą bliskiej osobie.