Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Projekt filmowy "Opowieści dziewczęce", kl. 9-12

W marcu uczniowie kl. 9-12 wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, która rozpoczęła się od obejrzenia filmu ,,Opowieści dziewczęce” w reż. Barbary Sieroslawski.
Film ukazuje wojenne losy trzech małych dziewczynek, obecnie ponad 80-letnich kobiet: Polki, Niemki i Żydówki, które poznały się i zaprzyjaźniły wiele lat po wojnie. Ich dramatyczne przeżycia bardzo zbliżyły je do siebie, dlatego postanowiły podzielić się nimi z nami i jeszcze raz wrócić do miejsc swojego dzieciństwa.
Po projekcji filmu uczniowie mieli możliwość porozmawiania z jego reżyserką oraz za pośrednictwem WhatsAppa z bohaterkami – p. Barbarą, p. Ute oraz p. Hanną.

„Chciałabym Pani jeszcze raz serdecznie podziękować za zaproszenie i zorganizowanie pokazu filmu OPOWIEŚCI DZIEWCZĘCE w WBS.
Było to dla mnie bardzo ciekawe, wzruszające spotkanie i pierwsza okazja rozmowy o filmie z tak młodą widownią i zarazem z tak wspaniałą młodzieżą. A w dodatku w tak trudnym czasie, gdzie toczącą się brutalna rosyjska wojna na Ukrainie napełnia nas wszystkich, a zwłaszcza młodzież, nieznanym strachem i lękiem.
Mam nadzieję, że szczęśliwe przetrwanie moich bohaterek przez dramatyczne sześć lat drugiej wojny światowej jak i ich energia i miłość do życia są w stanie przekazać trochę optymizmu i otuchy w tych smutnych czasach.”

Barbara Sieroslawski